ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ

22-26 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΕΛΙΑΣ ΚΑΙ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΔΙΟΥ

Οθωνος Αμαλίας 129, Σπάρτη

22-24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΥΠΑΙΘΡΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΥΔΡΟΚΙΝΗΣΗΣ

Κεφαλάρι Αϊ-Γιάννη, Δημητσάνα

22-24 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

ΜΟΥΣΕΙΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝΤΟΣ ΣΤΥΜΦΑΛΙΑΣ

Στυμφαλία

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΟΙΝΟ

ΟΙΚΟΛΟΓΙΑ / ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ

10:00  Μέρες της λίμνης

(Πανδώρα Μουρίκη, Ελλάδα, 2017, διάρκεια: 48’)
ΒΡΑΒΕΙΟ ΤΗΣ WWF ΣΤΟ 19Ο ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Δημοτικά (όλες οι τάξεις) – Γυμνάσια – Λύκεια

11:00  Τα δάκρυα της γοργόνας

(Sandrine Feydel, Γαλλία, 2009, διάρκεια: 52’) Δημοτικά (από Γ’ τάξη) – Γυμνάσια –Λύκεια

12:00 Hondar 2050 – our waste, our problem

Cesare Meglioni, Ιταλία, 2017, διάρκεια: 45΄) Δημοτικά (από Γ’ τάξη) – Γυμνάσια –Λύκεια

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ

10:00 Το αίνιγμα του μεγάλου μενίρ

Marie-Anne Sorra, Γαλλία, 2016, διάρκεια: 52’
Γυμνάσια –Λύκεια

 11:00 Η Βενετία και το πλοίο – φάντασμα

Maurice Ribiere, Marco Visalberghi, Γαλλία, 2006, διάρκεια: 52΄
ΒΡΑΒΕΙΟ ΣΚΗΝΟΘΕΣΙΑΣ
Γυμνάσια –Λύκεια

12:00 Πέτρα, η πρωτεύουσα της ερήμου

Olivier Julien, Gary Glassman, Γαλλία, 2014, διάρκεια: 80’
ΒΡΑΒΕΙΟ GRAND PRIX (ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΑΓΩΝ 2016)
Γυμνάσια –Λύκεια

ΕΠΙΣΤΗΜΗ/ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ/ ΥΓΕΙΑ

10:00 Τι λένε τα ζώα;

Anna Lee Strachan, ΗΠΑ, 2018, διάρκεια: 53’
Δημοτικά (από Γ’ τάξη) – Γυμνάσια –Λύκεια

 11:00 Θα πας στο σχολείο σήμερα;

Anupama Shinivasan , Ινδία, 2019, διάρκεια: 59’ Δημοτικά (από Γ’ τάξη) – Γυμνάσια –Λύκεια

12:00 Βουκεφάλας

Damien Marti & Chloé Seyssel, Ελβετία, 2017, διάρκεια: 35’
Γυμνάσια – Λύκεια

Coexistence / Συνύπαρξη

Juan Carlos Guerra, Ισπανία, 2017, διάρκεια: 40’

Γυμνάσια – Λύκεια

ΚΥΡΙΩΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ

17.30 Apex Survival – Maiden Voyage / Ακραία επιβίωση–Παρθενικό ταξίδι

Jakes Jordaan, Johnny Beechler | 60’ | Νότια Αφρική 2019

18.30 Dolphin man / Ο άνθρωπος – δελφίνι

Λευτέρης Χαρίτος | 80’ | Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς, Ιαπωνία
2017

20:00 The silence of others / El silencio de otros / Η σιωπή των άλλων

Almudena Carracedo, Robert Bahar | 96’ | Ισπανία 2018

17.30 Chasing Ice/Κυνηγώντας τους παγετώνες

Jeff Orlowski | 75’ | USA 2012

18.45 Citizen Europe

Αγγελική Αριστομενοπούλου & Ανδρέας Αποστολίδης | 72’ | Ελλάδα – Γαλλία – Ιρλανδία 2019

20:00 Il Pittore della Tenda / Ο ζωγράφος της Σκηνής

Renato Lisanti | 72’ | Ιταλία 2018

17.30 Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara/ Η Ζωή Περιμένει: Το Δημοψήφισμα και η Αντίσταση στη Δυτική Σαχάρα.


Iara Lee | 59’ | ΗΠΑ| Δυτική Σαχάρα 2015

18.30 Wars don’t end / Πόλεμοι δίχως τέλος

Dheeraj Akolkar | 63′ | Νορβηγία 2018

19.45 SUDAMÉRICA – The Colors of Life / SUDAMÉRICA -Τα Χίλια Χρώματα της Ζωής

Δήμητρα Ζήρου | 105’ | Ελλάδα, Αργεντινή, Βολιβία, Βραζιλία, Χιλή, Κολομβία, Εκουαδόρ, Περού, Ουρουγουάη 2018

17.30 Zagros / Ζάγκρος

Ariane Lorrain & Shahab Mihandoust | 58’ | Ιράν / Καναδάς 2018

19.30 Los heraldos Viejos / The Old Heralds / Γηραιοί αγγελιοφόροι

Luis Alejandro Yero | 23’ Κούβα 2018

20:00 Όταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες/ When Tomatoes Met Wagner

Μαριάννα Οικονόμου | 75′ | Ελλάδα 2019

17.30 Soyalism / Σογιαλισμός

Enrico Parenti, Stefano Liberti | 65′ | Ιταλία 2018

18.45 Νέα εποχή / New Era

Πέγκυ Ζούτη | 12’ | Ελλάδα 2018

19.00 Σόπι – μια ημέρα ακόμη / Sopi – One more day

Χρήστος Πυθαράς | 60’ | Ελλάδα 2017

20:00 Alla Zingara

Glória Halász | 62′ | Ουγγαρία 2019

elΕλληνικά
en_GBEnglish (UK) elΕλληνικά