17-27 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ

Αμφιθέατρο “Θόδωρος Αγγελόπουλος”

Αριστομένους 95, Καλαμάτα

15:00 The remains – After The Odyssey / Απομεινάρια – Μετά την Οδύσσεια

Nathalie Borgers | 88’ | Αυστρία 2018

16:30 The Case of Johanna Langefeld / Η υπόθεση της Τζοάνα Λάνγκφελντ

Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl | 90’ | Πολωνία 2019

18:00 Labyrinth / Λαβύρινθος

Δημήτρης Αθανίτης | 75’ | Ελλάδα 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20:00 ΤΕΛΕΤΗ ΕΝΑΡΞΗΣ

20.30 Dolphin man / Ο άνθρωπος – δελφίνι

Λευτέρης Χαρίτος | 80’ | Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Καναδάς, Ιαπωνία 2017

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

22.00 ΜΟΥΣΙΚΗ ΕΚΔΗΛΩΣΗ

ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟ ΣΟΛΟ – ΜΕΛΙΝΤΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ
Τάξη βιολοντσέλου Διονύση Κοτταρίδη, από το Δημοτικό Ωδείο Καλαμάτας

12:00 Spears from all sides / Λόγχες από παντού

Christopher Walker | 90’| ΗΠΑ 2018

14:00 Maid in Hell / Υπηρέτρια στην Κόλαση

Søren Klovborg | 59’ | Δανία 2018

15:00 Corridor/Το πέρασμα

Güclü Yaman | 43’ | Ιράκ, Συρία 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

16:00 The silence of others / El silencio de otros / Η σιωπή των άλλων

Almudena Carracedo, Robert Bahar | 96’ | Ισπανία 2018

18:00 Los heraldos Viejos / The Old Heralds / Γηραιοί αγγελιοφόροι

Luis Alejandro Yero | 23’ | Κούβα 2018

18:30 Ρίζες / Roots

Ελίζα Σόρογκα, Αίγλη Δράκου | 28’ | Ελλάδα 2018

19:00 Strangers/ Ξένοι

Laura Kansy, Oskar Zoche | 75’ | Γερμανία 2019

20.30 Wars don’t end / Πόλεμοι δίχως τέλος

Dheeraj Akolkar | 63′ | Νορβηγία 2018

21.30 Letter from Masanjia/ Γράμμα από τη φυλακή

Leon Lee | 76’ | Καναδάς 2018

11:00 Apex Survival – Maiden Voyage / Ακραία επιβίωση–Παρθενικό ταξίδι

Jakes Jordaan, Johnny Beechler | 60’ | Νότια Αφρική 2019

12:00 Chasing Ice/Κυνηγώντας τους παγετώνες

Jeff Orlowski | 75’ | ΗΠΑ (2012)

14:00 Soyalism / Σογιαλισμός

Enrico Parenti, Stefano Liberti | 65΄| Ιταλία 2018

16:00 Before the flood / Πριν από την πλημμύρα

Fisher Stevens | 96’ | ΗΠΑ 2016

ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΟ NATIONAL GEOGRAPHIC

18:00 What to Do about Climate Disruption? / Τι να κάνουμε για την κλιματική αλλαγή;

Eric Simon | 70’ | ΗΠΑ 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:10 Συζήτηση για την κλιματική αλλαγή

19.30 Ανθρωποι μετά τη φωτιά / People After The Fire

Χαρά Μπουργάνη | 25’ | Ελλάδα 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20:00 ΣΥΖΗΤΗΣΗ

20.30 Ρίτα / Rita

Γιώργος Δανόπουλος | 21’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21:00 Zero Impunity / Μηδενική ανοχή

Nicolas Blies, Stéphane Hueber-Blies | 93′ | Λουξεμβούργο, Γαλλία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

15:00 Alla Zingara

Glória Halász | 62′ | Ουγγαρία 2019

16:00 What colour is this world / Τι χρώμα έχει αυτός ο κόσμος / какъв цвят има този свят

Ralitza Dimitrova | 56’ | Βουλγαρία 2019

17:00 Happy princes / Ευτυχισμένοι πρίγκηπες

Πάνος Δεληγιάννης | 82′ Ελλάδα, Γερμανία 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

18.30 Unique / Única / Μοναδική

Hugo Mata Parducci | 20´ | Ελ Σαλβαδόρ 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Φως / Light

Νίκος Κοντιζάς | 13’| Ελλάδα 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19.30 Dancing with Monica / Χορεύοντας με τη Μόνικα

Anja Dalhoff | 74’ | Δανία 2017
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21:00 SUDAMÉRICA – The Colors of Life / SUDAMÉRICA -Τα Χίλια Χρώματα της Ζωής

Δήμητρα Ζήρου | 105’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

15:00 The feeling of being watched / Κάποιος με παρακολουθεί

Assia Boundaoui | 87’ |ΗΠΑ 2018

17:00 Η στιγμή σου στη ζωή μου / Moment in My Life

Χαρά Φράγκου | 49’ | Ελλάδα 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

18:00 Uprooted / Ξεριζωμένες

Ummi Bukar, Ilse Van Lamoen | 61’ | Νιγηρία 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Starting with Fragments / Ξεκινώντας με κομμάτια

Omar Shalash, Robert Dobe | 80’ | Γερμανία 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Mrs. Faber / Η κα Φέιμπερ

Job Tichelman & Hjalmar Tim Ilmer | 55’ | Ολλανδία 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 Παρουσίαση εργασίας του Τμήματος Κινηματογράφου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

16:00 Scars / Σημάδια

Didier Cros | 66’ | Γαλλία 2018

17:00 Nûjîn/ New life / Νέα Ζωή

Veysi Altay | 44’ | Τουρκία 2019

18:00 Women of the Gulag / Οι γυναίκες των Γκουλάγκ

Marianna Yarovskaya | 53′ | ΗΠΑ 2018

19:00 Zagros / Ζάγκρος

Ariane Lorrain & Shahab Mihandoust | 58’ | Ιράν, Καναδάς 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Advocate / Συνήγορος

Rachel Leah Jones & Philippe Bellaiche | 110΄ | Ισραήλ, Καναδάς, Ελβετία 2019

12:00 Λάρισα η
Πελασγίς, στο διάβα των αιώνων

Κλεώνη Φλέσσα | 30′ | Ελλάδα 2019
(Εκτός συναγωνισμού)

Η προβολή θα  πραγματοποιηθεί στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας, σε συνεργασία με την Εφορία Αρχαιοτήτων
Μεσσηνίας και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας

12:00 Five seasons: The garden of Piet Oudolf / Πέντε εποχές: Ο κήπος του Piet Oudolf

Thomas Piper | 75’ | ΗΠΑ 2017

14:00 Island of the hungry ghosts / Το νησί των πεινασμένων φαντασμάτων

Gabrielle Brady | 96’ | Γερμανία, Ηνωμένο Βασίλειο, Αυστραλία 2019

16:00 Riders of destiny / Οι αναβάτες του πεπρωμένου

Michael Niermann | 88′ | Γερμανία 2019

18:00 Around the Bed of a dying collaborator / Γύρω από το κρεβάτι ενός ετοιμοθάνατου προδότη

Tal Michael, David Ofek | 53’ | Ισραήλ (2019)
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Hell and Hope / Κόλαση και Ελπίδα

Amish Srivastava | 57’ | ΗΠΑ 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Music for Ordinary Life Machines

Νίκος Χαντζής | 112΄ | Ελλάδα 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

15:00 Sleeping in ruins/ Ύπνος πάνω στα χαλάσματα

Horen Ghareeb, Hardi Qadir Ibrahim | 68′ | Ιράκ 2019

16:00 #Female Pleasure / #Γυναικεία ηδονή

Barbara Miller | 97′ | Ελβετία, Γερμανία 2018

18:00 A man must be strong / Ενας άντρας πρέπει να είναι δυνατός

Elsi Perino & Ilaria Ciavattini | 62’ | Ιταλία

19:00 Life is Waiting: Referendum and Resistance in Western Sahara/ Η Ζωή Περιμένει: Το Δημοψήφισμα και η Αντίσταση στη Δυτική Σαχάρα.

Iara Lee | 59’ | ΗΠΑ, Δυτική Σαχάρα 2015
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20.30 Burkinabe Bounty – Agroecology in Burkina Faso / Burkinabe Bounty – Η αγροτική οικολογία στη Burkina Faso

Iara Lee | 37’ | Μπουρκίνα Φάσο, ΗΠΑ, Βουλγαρία, Ιταλία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21:30 Delta7even

Rosie Baldwin | 40’ | Ηνωμένο Βασίλειο 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

11:00 Are you going to school today? Θα πας στο σχολείο σήμερα;

Anupama Srinivasan | 59’ | Ινδία 2019

12:00 Lesvos, the island awaits / Λέσβος – Το νησί περιμένει

Raul Lopez, Susana Soldado | 52’| Ισπανία 2019

15:00 Make the economy scream

Άρης Χατζηστεφάνου | 80’ | Ελλάδα 2019

16.30 Citizen Europe

Αγγελική Αριστομενοπούλου, Αντρέας Αποστολίδης | 72’ | Ελλάδα – Γαλλία – Ιρλανδία 2019

18:00 Burkinabe Rising – the Art of Resistance in Burkina Faso/ Burkinabe Rising – Η επαναστατική τέχνη στη Burkina Faso

Iara Lee | 72’| Μπουρκίνα Φάσο, ΗΠΑ, Βουλγαρία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19.30 Wantoks – Dance of Resilience in Melanesia / Wantoks – Ο χορός της ανθεκτικότητας στη Mελανησία

Iara Lee | 20’ | Νησιά του Σολομώντα, ΗΠΑ, Βουλγαρία 2019
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

20:00 Il Pittore della Tenda / Ο ζωγράφος της Σκηνής

Renato Lisanti | 72’ | Ιταλία 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 Βάλσαμο / Balsamon

Έφη Σιαλευρή | 23’ | Ελλάδα 2018

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

22:00 Συναυλία

​16:00 The cold peace – Is war really over in Bosnia and Herzegovina?/Η κρύα ειρήνη – Εχει όντως τελειώσει ο πόλεμος στην Βοσνία – Ερζεγοβίνη;

Marcella Menozzi | 59’ | Ιταλία 2019

17:00 Distant Constellation / Μακρινός αστερισμός

Shevaun Mizrahi | 82′ | ΗΠΑ, Τουρκία, Ολλανδία 2017

18.30 Τα βαπόρια της θείας Νέλλης / The boats of aunt Nelly

Νατάσσα Ιατροπούλου | 13’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

18:45 Νέα εποχή / New Era

Πέγκυ Ζούτη | 12’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Behind the wall / Πίσω από τον τοίχο

Νεφέλη Σαρρή | 65′ | Ελλάδα 2018

20:00 Τα 4 επίπεδα της ύπαρξης / 4 Levels of Existence

Ηλιάνα Δανέζη | 74’ | Ελλάδα 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 Όταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες/ When Tomatoes Met Wagner

Μαριάννα Οικονόμου | 75′ | Ελλάδα 2019
ΣΕ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΕΑ ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΙΚΗ ΛΕΣΧΗ

14:45 Animus Animalis (A Story about People, Animals and Things) / Animus Animalis (Μια ιστορία για ανθρώπους, ζώα και πράγματα)

Aistė Žegulytė | 69’ Λιθουανία 2018

16:10 What She Said: The Art of Pauline Kael / Αυτό που είπε: Η τέχνη της Πολίν Καέλ

Rob Garver | 95’ | ΗΠΑ 2019

17:40 Κριτική έργου με τον Ανδρέα Τύρο

18:00 Σόπι – μια ημέρα ακόμη / Sopi – One more day

Χρήστος Πυθαράς | 60’ | Ελλάδα 2017
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19:00 Dünyam / Ο κόσμος μου

Θάνος Λυμπερόπουλος | 14’ | Ελλάδα 2018
ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

19.30 ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη / FOR NO REASONS meetings with Yorgos Maniatis

Σταύρος Ψυλλάκης | 98’ | Ελλάδα 2019

ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗ

21.30 ΤΕΛΕΤΗ ΛΗΞΗΣ

Προβολή ντοκιμαντέρ
“Χρήστος Ρηγανάς, της σμίλης γραφήματα”
Κλεώνη Φλέσσα | 15’ | Ελλάδα 2019

(Εκτός συναγωνισμού)

elΕλληνικά