IN COOPARATION WITH
PIRAEUS BANK GROUP CULTURAL FOUNDATION

JANUARY 22-26

THE MUSEUM OF THE OLIVE AND GREEK OLIVE OIL

129, Othonos Amalias, Sparta

JANUARY 22-24

THE OPEN-AIR WATER POWER MUSEUM

Kefalari Ai-Gianni, Dimitsana

JANUARY 22-24

ENVIRONMENT MUSEUM OF STYMPHALIA

Lake Stymphalia

COMMON EDUCATIONAL ZONE

ECOLOGY / ENVIRONMENT

10:00  Days of the lake

(Pandora Mouriki, Greece, 2017, 48’)
WWF's AWARD AT THE 19th THESSALONIKI DOCUMENTARY FESTIVAL
Primary School - Middle School - High School

11:00 Mermaid's tears

(Sandrine Feydel, France, 2009, 52’) Primary School - Middle School - High School

12:00 Hondar 2050 – our waste, our problem

Cesare Meglioni, Ιταλία, 2017, διάρκεια: 45΄) Primary School - Middle School - High School

ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ

10:00 The riddle of the great menir

Marie-Anne Sorra, France, 2016, 52’
Middle School - High School

 11:00 Η Βενετία και το πλοίο – φάντασμα

Maurice Ribiere, Marco Visalberghi, France, 2006, 52΄
DIRECTOR'S AWARD
Middle School - High School

12:00 Petra, the capital of the desert

Olivier Julien, Gary Glassman, France, 2014, 80’
GRAND PRIX AWARD (AGON FESTIVAL 2016)
Middle School - High School

ΕΠΙΣΤΗΜΗ/ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ/ ΥΓΕΙΑ

10:00 What do the animals say?

Anna Lee Strachan, USA, 2018, 53’
Δημοτικά (3d grade) - Middle School - High School

 11:00 Θα πας στο σχολείο σήμερα;

Anupama Shinivasan, India, 2019, 59’ Primary School - Middle School - High School

12:00 Βουκεφάλας

Damien Marti & Chloé Seyssel, Switzerland, 2017, 35’
Middle School - High School

Coexistence / Συνύπαρξη

Juan Carlos Guerra, Spain, 2017, 40’

Middle School - High School

MAIN PROGRAM

17.30 Apex Survival – Maiden Voyage / Ακραία επιβίωση–Παρθενικό ταξίδι

Jakes Jordaan, Johnny Beechler | 60’ | South Africa 2019

18.30 Dolphin man / Ο άνθρωπος – δελφίνι

Leyteris Charitos | 80’ | Greece, France, Italy, Kanada, Japan 2017
2017

20:00 The silence of others / El silencio de otros / Η σιωπή των άλλων

Almudena Carracedo, Robert Bahar | 96’ | Spain 2018

17.30 Chasing Ice/Κυνηγώντας τους παγετώνες

Jeff Orlowski | 75’ | USA 2012

18.45 Citizen Europe

Aggeliki Aristomenopoulou, Antreas Apostolidis | 72' | Greece, France, Ireland 2019

20:00 Il Pittore della Tenda / Ο ζωγράφος της Σκηνής

Renato Lisanti | 72’ | Italy 2018

17.30 Soyalism / Σογιαλισμός

Enrico Parenti, Stefano Liberti | 65΄| Italy 2018

18.45 Νέα εποχή / New Era

Pegy Zouti | 12’ | Greece 2018

19.00 Σόπι – μια ημέρα ακόμη / Sopi – One more day

Crhistos Pitharas | 60’ | Greece 2017

20:00 Alla Zingara

Glória Halász | 62′ | Hungary 2019

en_GBEnglish (UK)