JANUARY 17-27

"Theod. Aggelopoulos" Amphitheater

95, Aristomenous str., Kalamata

15:00 The remains – After The Odyssey / Απομεινάρια – Μετά την Οδύσσεια

Nathalie Borgers | 88’ | Austria 2018

16:30 The Case of Johanna Langefeld / Η υπόθεση της Τζοάνα Λάνγκφελντ

Władysław Jurków, Gerburg Rohde-Dahl | 90’ | Poland 2019

18:00 Labyrinth / Λαβύρινθος

Dimitris Athanitis | 75’ | Greece 2019
DIRECTOR PRESENT

20:00 OPENING CEREMONY

20.30 Dolphin man / Ο άνθρωπος – δελφίνι

Leyteris Charitos | 80’ | Greece, France, Italy, Kanada, Japan 2017

DIRECTOR PRESENT

22.00 MUSIC EVENT

ΒΙΟΛΟΝΤΣΕΛΟ ΣΟΛΟ – ΜΕΛΙΝΤΑ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗ
Τάξη βιολοντσέλου Διονύση Κοτταρίδη, από το Δημοτικό Ωδείο Καλαμάτας

12:00 Spears from all sides / Λόγχες από παντού

Christopher Walker | 90’| USA 2018

14:00 Maid in Hell / Υπηρέτρια στην Κόλαση

Søren Klovborg | 59’ | Denmark 2018

15:00 Corridor/Το πέρασμα

Güclü Yaman | 43’ | Iraq, Syria 2019

DIRECTOR PRESENT

16:00 The silence of others / El silencio de otros / Η σιωπή των άλλων

Almudena Carracedo, Robert Bahar | 96’ | Spain 2018

18:00 Los heraldos Viejos / The Old Heralds / Γηραιοί αγγελιοφόροι

Luis Alejandro Yero | 23’ | Cuba 2018

18:30 Ρίζες / Roots

Eliza Soroga, Aegle Drakou | 28' | Greece 2018

19:00 Strangers/ Ξένοι

Laura Kansy, Oskar Zoche | 75’ | Germany 2019

20.30 Wars don’t end / Πόλεμοι δίχως τέλος

Dheeraj Akolkar | 63′ | Norway 2018

21.30 Letter from Masanjia/ Γράμμα από τη φυλακή

Leon Lee | 76’ | Kanada 2018

11:00 Apex Survival – Maiden Voyage / Ακραία επιβίωση–Παρθενικό ταξίδι

Jakes Jordaan, Johnny Beechler | 60’ | South Africa 2019

12:00 Chasing Ice/Κυνηγώντας τους παγετώνες

Jeff Orlowski | 75’ | USA (2012)

14:00 Soyalism / Σογιαλισμός

Enrico Parenti, Stefano Liberti | 65΄| Italy 2018

16:00 Before the flood / Πριν από την πλημμύρα

Fisher Stevens | 96’ | USA 2016

COLLABORATION WITH NATIONAL GEOGRAPHIC

18:00 What to Do about Climate Disruption? / Τι να κάνουμε για την κλιματική αλλαγή;

Eric Simon | 70’ | USA 2019
DIRECTOR PRESENT

19:10 Συζήτηση για την κλιματική αλλαγή

19.30 Ανθρωποι μετά τη φωτιά / People After The Fire

Chara Bourgani | 25’ | Greece 2019
DIRECTOR PRESENT

20:00 Discussion

20.30 Ρίτα / Rita

George Danopoulos | 21’ | Greece 2018
DIRECTOR PRESENT

21:00 Zero Impunity / Μηδενική ανοχή

Nicolas Blies, Stéphane Hueber-Blies | 93′ | Luxembourg, France 2018
DIRECTOR PRESENT

15:00 Alla Zingara

Glória Halász | 62′ | Hungary 2019

16:00 What colour is this world / Τι χρώμα έχει αυτός ο κόσμος / какъв цвят има този свят

Ralitza Dimitrova | 56’ | Bulgaria 2019

17:00 Happy princes / Ευτυχισμένοι πρίγκηπες

Panos Deligiannis | 82′ | Greece, Germany 2018

DIRECTOR PRESENT

18.30 Unique / Única / Μοναδική

Hugo Mata Parducci | 20´ | El Salvador 2019
DIRECTOR PRESENT

19:00 Φως / Light

Nikos Kontizas | 13’| Greece 2018

DIRECTOR PRESENT

19.30 Dancing with Monica / Χορεύοντας με τη Μόνικα

Anja Dalhoff | 74’ | Denmark 2017
DIRECTOR PRESENT

21:00 SUDAMÉRICA – The Colors of Life / SUDAMÉRICA -Τα Χίλια Χρώματα της Ζωής

Δήμητρα Ζήρου | 105’ | Ελλάδα 2018
DIRECTOR PRESENT

15:00 The feeling of being watched / Κάποιος με παρακολουθεί

Assia Boundaoui | 87’ | USA 2018

17:00 Η στιγμή σου στη ζωή μου / Moment in My Life

Chara Fragou | 49’ | Greece 2019
DIRECTOR PRESENT

18:00 Uprooted / Ξεριζωμένες

Ummi Bukar, Ilse Van Lamoen | 61’ | Nigeria 2018

DIRECTOR PRESENT

19:00 Starting with Fragments / Ξεκινώντας με κομμάτια

Omar Shalash, Robert Dobe | 80’ | Germany 2019

DIRECTOR PRESENT

20.30 Mrs. Faber / Η κα Φέιμπερ

Job Tichelman & Hjalmar Tim Ilmer | 55’ | Netherlands 2019
DIRECTOR PRESENT

21:30 Presentation of the students of the Film Department of the University of Thessaloniki

16:00 Scars / Σημάδια

Didier Cros | 66’ | France 2018

17:00 Nûjîn/ New life / Νέα Ζωή

Veysi Altay | 44’ | Turkey 2019

18:00 Women of the Gulag / Οι γυναίκες των Γκουλάγκ

Marianna Yarovskaya | 53′ | USA 2018

19:00 Zagros / Ζάγκρος

Ariane Lorrain & Shahab Mihandoust | 58’ | Iran, Kanada 2018
DIRECTOR PRESENT

20.30 Advocate / Συνήγορος

Rachel Leah Jones & Philippe Bellaiche | 110΄ | Israel, Canada, Switzerland 2019

12:00 Λάρισα η
Πελασγίς, στο διάβα των αιώνων

Κλεώνη Φλέσσα | 30′ | Ελλάδα 2019
(Εκτός συναγωνισμού)

Η προβολή θα  πραγματοποιηθεί στο Αρχαιολογικό Μουσείο Καλαμάτας, σε συνεργασία με την Εφορία Αρχαιοτήτων
Μεσσηνίας και την Εφορεία Αρχαιοτήτων Λάρισας

12:00 Five seasons: The garden of Piet Oudolf / Πέντε εποχές: Ο κήπος του Piet Oudolf

Thomas Piper | 75’ | USA 2017

14:00 Island of the hungry ghosts / Το νησί των πεινασμένων φαντασμάτων

Gabrielle Brady | 96’ | Germany, UK, Australia 2019

16:00 Riders of destiny / Οι αναβάτες του πεπρωμένου

Michael Niermann | 88′ | Germany 2019

18:00 Around the Bed of a dying collaborator / Γύρω από το κρεβάτι ενός ετοιμοθάνατου προδότη

Tal Michael, David Ofek | 53’ | Israel (2019)
DIRECTOR PRESENT

19:00 Hell and Hope / Κόλαση και Ελπίδα

Amish Srivastava | 57’ | USA 2019
DIRECTOR PRESENT

20.30 Music for Ordinary Life Machines

Nikos Chantzis | 112΄ | Greece 2018

DIRECTOR PRESENT

11:00 Are you going to school today? Θα πας στο σχολείο σήμερα;

Anupama Srinivasan | 59’ | India 2019

12:00 Lesvos, the island awaits / Λέσβος – Το νησί περιμένει

Raul Lopez, Susana Soldado | 52’| Spain 2019

15:00 Make the economy scream

Aris Chatzistefanou | 80' | Greece 2019

16.30 Citizen Europe

Aggeliki Aristomenopoulou, Antreas Apostolidis | 72' | Greece, France, Ireland 2019

18:00 Burkinabe Rising – the Art of Resistance in Burkina Faso/ Burkinabe Rising – Η επαναστατική τέχνη στη Burkina Faso

Iara Lee | 72’| Burkina-Faso, USA, Bulgaria 2018
DIRECTOR PRESENT

19.30 Wantoks – Dance of Resilience in Melanesia / Wantoks – Ο χορός της ανθεκτικότητας στη Mελανησία

Iara Lee | 20’ | Solomon Island, USA, Bulgaria 2019
DIRECTOR PRESENT

20:00 Il Pittore della Tenda / Ο ζωγράφος της Σκηνής

Renato Lisanti | 72’ | Italy 2018
DIRECTOR PRESENT

21.30 Βάλσαμο / Balsamon

Efi Sialevri | 23' | Greece 2018

DIRECTOR PRESENT

22:00 Concert

14:45 Animus Animalis (A Story about People, Animals and Things) / Animus Animalis (Μια ιστορία για ανθρώπους, ζώα και πράγματα)

Aistė Žegulytė | 69’ Lithuania 2018

16:10 What She Said: The Art of Pauline Kael / Αυτό που είπε: Η τέχνη της Πολίν Καέλ

Rob Garver | 95’ | USA 2019

17:40 Κριτική έργου με τον Ανδρέα Τύρο

18:00 Σόπι – μια ημέρα ακόμη / Sopi – One more day

Crhistos Pitharas | 60’ | Greece 2017
DIRECTOR PRESENT

19:00 Dünyam / Ο κόσμος μου

Thanos Lymperopoulos | 14’ | Greece 2018
DIRECTOR PRESENT

19.30 ΓΙΑ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟΥΣ συναντήσεις με τον Γιώργο Μανιάτη / FOR NO REASONS meetings with Yorgos Maniatis

Stavros Psillakis | 98’ | Greece 2019

DIRECTOR PRESENT

21:30 CLOSING CEREMONY

Documentary
"Xristos Riganas, the writings of the chisel
Kleoni Flessa | 15' | Greece 2019

(Εκτός συναγωνισμού)

en_GBEnglish (UK)