Πρόγραμμα Καλαμάτας 18/6-04/07

Peloponnisos International Documentary Film Festival

Δημοτικό Πάρκο Σιδηροδρόμων (Αριστοδήμου 119, Καλαμάτα)

 

Παρασκευή 18/6 

20:30 - Τελετή Έναρξης + Εκδήλωση ΕΚΟΜΕ 

Μην πεις ποτέ σου "είναι αργά"

Ένα σχολείο δύο κόσμοι

22:30 - Ταινίες Σεμιναρίου Robert Rombout 

23:00 - Τρώγοντας έναν ελέφαντα (64')

Julia Saponova

Σάββατο 19/6 

21:00 - Τέταρτος Χαρακτήρας (84')

Κατερίνα Πατρώνη *QnA με τη σκηνοθέτιδα

23:00 - The Journey of Javier Heraud (96')

Javier Corcuera

 Κυριακή 20/6

21:00 - Παρουσίαση του Graphic Novel "Η μάχη της πλατείας" και προβολή του Making of του Soloup  *Παρουσιάση από τον Soloup (κομίστα), το Μελέτη Μοίρα (σκηνοθέτη) και τον Γιάννη Κουκουλά (ιστορικό τέχνης)

23:00 - Βαβέλ Από τη Σιωπή στην Έκρηξη (73')

Μελέτης Μοίρας *QnA με το σκηνοθέτη

Δευτέρα 21/6 

21:00- Η Ανάκτηση του Χαμένου (33')

Ιωάννης Ασβεστάς *QnA με το σκηνοθέτη

22:00 - Βεδουίνοι θέλουμε να ζήσουμε (57')

Tekla Taidelli *QnA με την σκηνοθέτιαδα

23:00 - Mujereando. Ο θρήνος μιας θεάς (88')

 Carmen Tamayo

Τρίτη 22/6

21:00 - Hommage (74')

Σπύρος Αλιδάκης *QnA με το σκηνοθέτη

23:00 - Κεχαγιάς - O Άνθρωπος της Γης (62')

Γιώργος Κωμάκης

 Τετάρτη 23/6

21:00 - Το Ταξίδι του Οδυσσέα (15')

Μαρίνος Σκλαβουνάκης

22:00 - Το παιχνίδι ξεκινά, Queer αναστάτωση στον αθλητισμό (67')

Maria Takacs

22:45 - Με τα μάτια ανοιχτά (62')

Maria Monreal Otano


Πέμπτη 24/6 

21:00 - Αγαπητό μου παιδί (86')

Luca Ammendola

23:00 - Κυριακές (80’)

Αλήθεια Αβράμης

Παρασκευή 25/6

21:00 - Βάλχενζεε για πάντα (110’)

Janna Ji Wonders

23:00 - Ουλές (76’)

Agnieszka Zwiefka

Σάββατο 26/6 

21:00 - Οπου Υπάρχουν Ανθρωποι (71’)

Νίκος Μεγγρέλης *QnA με τον μοντέρ, Δημήτρη Πολυδωρόπουλο

23:00 - Η Τζούντι Ενάντια στον Καπιταλισμό (64’)

Mike Hoolboom

 Κυριακή 27/6

21:00 - Aναπληρωτής (30’)

Άρης Αγάθος *QnA με το σκηνοθέτη

22:00 - Μπαμπάς (52’)

Lars Emil Leonhardt & Brendan Cooney

23:00 - Πορεία αξιοπρέπειας (74')

John Eames

 Δευτέρα 28/6

21:00 - Ξεμπλοκάρετε την Κούβα (86’)

Sergio Gregori Marugán

23:00 - Αλέξανδρος ο τρελός (65’)

Pedro Pires

 Τρίτη 29/6

21:00 - Τα πουλιά των εργατικών κατοικιών (86’)

Ellen Fiske, Ellinor Hallin

23:00 - Φόρμαν εναντίον Φόρμαν (78’)

Jakub Hejna, Helena Trestíková

 Τετάρτη 30/6

21:00 - Η Μουσική των πραγμάτων (90’)

Μένιος Καραγιάννης

23:00 - Είμαι η Έρικο (72’)

Jannik Splidsboel

Πέμπτη 1/7

21:00 - Γκέοργκ (104’)

Σωτήρης Μπέκας

23:00 - Φωτογράφος του πολέμου (78’)

Boris Benjamin Bertram

 Παρασκευή 2/7

21:00 - Νινόσκα (105’)

Peter Torbiörnsson

23:00 - Keyboard Fantasies: Η ιστορία του Μπέβερλι-Γκλεν Κόπλαντ

Posy Dixon

 Σάββατο 3/7

21:00 - Όφιρ (97’)

Alexandre Berman, Olivier Pollet

23:00 - Χαμένες ζωές (92’)

Michael Hewitt & Dermot Lavery

 Κυριακή 4/7

21:00 - Τελετή Λήξης + Ταινία Σεμιναρίου Street Cinema / Tekla Taideli 

22:00 - Νοτιάς (99') *παρουσία σκηνοθέτη Τάσου Μπουλμέτη 

survey

Σας ευχαριστούμε που μας υποστηρίξατε.